Ajda je rastlina, ki spada tudi med najbolj hranilno bogata živila. Njen vonj privlači čebele, da iz nje delajo poseben med močnega okusa in temne barve.
Uporabljamo predvsem njena semena, iz katerih z luščenjem naredimo ajdovo kašo, z mletjem pa ajdovo moko. Ajdovo kašo lahko pripravimo kuhano ali pečeno. Ajda in jedi, narejene iz nje, so zelo nasitne, so hranilno zelo bogate in dvigujejo nivo energije.
V eni sami skodelici ajde pa najdete kar 86 miligramov magnezija.
Le-ta sprošča žile, izboljšuje krvni pretok in s tem tudi dostavo hranil v telo, hkrati pa z zniževanjem krvnega tlaka predstavlja izvrstno kombinacijo za zdravo srce in ožilje.
Prehranska vrednost ajde je v primerjavi s pravimi žiti zelo velika in povprečno njeno zrnje vsebuje nekje med 11 in 15 % zelo kakovostnih ter lahko prebavljivih beljakovin. Če jo primerjamo z žiti, pri katerih je biološki izkoristek beljakovin pri presnovi približno 50-odstoten, ta pri ajdi presega 90 odstotkov. V njej se skriva tudi velika količina esencialnih aminokislin in dejstvo, da so njene beljakovine veliko bolje uravnotežene in imajo večjo prehransko vrednost kot pri žitih.
Ajdova moka GreGurManje bogata z vlakninami, beljakovinami, niacinom, aminokislinami in vitaminom D. Poleg tega ima tudi veliko kalija, fosforja, železa in kalcija. Velja za enega najboljših virov beljakovin med rastlinami in vsebuje vse esencielne aminokisline.
Ajdo pridelamo na svojih lastnih njivah, moko pa meljemo na starodaven način – z mlinom na kamne. Ajdovo moko GreGurManlahko mešate tudi s Pšenično moko GreGurMan. S tem boste izboljšali okus jedem, v telo pa boste vnesli pestrejšo kombinacijo hranil.
Če želite speči ajdov kruh, naj bo ajdove moke največ polovica, preostala moka pa naj bo pšenična. Ajda ne spada med žita in ne vsebuje glutena in je zato primerna tudi za ljudi, ki trpijo za celiakijo. Če ste občutljivi na gluten lahko namesto pšenične moke uporabite riževo moko ali Koruzno moko GreGurMan.
Iz Ajdove moke GreGurMan lahko pripravite odlične žgance, rezance, štruklje, krape, palačinke in druge sicer preproste, a zelo okusne jedi, ki jih v današnjih časih poznamo kot tipične slovenske kulinarične specialitete.